23 listopada 2013

New Digital Art Biennale The wrong - MODE ON


Pierwszego listopada rozpoczęło się Biennale Nowej Sztuki Cyfrowej. The Wrong to inicjatywa mająca na celu rozpowszechnienie zajwiska sztuki cyfrowej i udostępnienie bazy artystów większej publiczności, jako pozytywna siła postępu.

Idea powstała w Sao Paulo, czyli tysiące kilometrów on naszej polskiej ziemi. Nie znaczy to jednak, że, aby uczestniczyć w Biennale, musimy przemierzyć pół globu. Możemy, owszem, ponieważ w ramach tego festiwalu, organizowane są wystawy w miastach na całym świecie (m.in. Brooklyn, Melbourne, Meksyk, Barcelona, Mediolan), przez wybranych wcześniej kuratorów (m.in. Jodi, Rosa Menkman), ale również możemy uczestniczyć w nim pozostając na miejscu, przed komputerem, przechodząc z jednej wirtualnej wystawy na drugą.

Taką wystawą wirtualną jest Homeostasis Lab. Właściwie to wirtualne laboratorium, wciąż w procesie powstawania, samo w sobie będące projektem artstyczno - edukacyjnym, autorstwa Julii Borges Araña i Guilherme Brandão. Znaleźć tu możemy różnego rodzaju przykłady eksperymentów w sferze cyfrowego obrazu i dźwięku. Ta przestrzeń wirtualna skupia masę projektów z całego świata! Między innymi polski projekt WIDT :)

W ramach biennale mamy szansę zapoznać się z twórczością wielu ciekawych artystów, takich jak Peter Raul , Rick Silva, gifowa królowa Lorna Mills i wielu innych, również z drużyny Young Internet Based Artists, jak vj-ki Carrie Gates.

"Untitled" Vince McKelvie

Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany udziałem w Biennale, jako artysta, wystarczy przesłać do końca grudnia! opis swojej działalności/projektu i prace na adres emailowy, podany na stronie Homeostasis Lab.

[E9] [2versions_of_dDgtal-ERRORsionsbyPXLCascades/////////// from ESSTRO9 on Vimeo.

ESSTRO9 1983, Meksyk

10 października 2013

patch audio_visual_lab



Dziś rusza druga edycja patch audio_visual_lab w Krakowie. Idea labu, w ostatnich latach również coraz popularniejsza w Polsce, to spotkanie osób zainteresowanych określoną gałęzią działań artystycznych, edukacyjnych, mediowych czy biznesowych. Pod tym hasłem może kryć się wiele, ale najważniejszy staj się tu dialog, czy wymiana wiedzy, prezentacje oraz warsztaty. Taki też ma być patch, który jest poświęcony sztuce mediów, zwłaszcza tym cyfrowym.
Inaugurację wydarzenia stanowi otwarcie wystawy w Galerii Bunkier Sztuki, gdzie między innymi zobaczymy "instalację interaktywną pt. F a s t F o r w a r d Mauritiusa Seegera z Niemiec oparta o zjawisko zagięcia czasu reagująca na obecność człowieka" czy "instalację audiowizualną jednego z pionierów sztuki multimedialnej Thomasa Könera z Niemiec pt. I m T a b o r s c h a t t e n , w której ikony z kolekcji Ikonenmuseum Recklinghausen w Niemczech wodzą wzrokiem za widzem".W piątek i sobotę kolejne odsłony międzynarodowych projektów multimedialnych i performase. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.patchlab.pl.




29 sierpnia 2013

share PL vol.2 - 29-30.08. Katowice

Dziękujęmy za świetną ideę SHARE.global (www.share.dj)!
Dziś zaczynamy share PL vol.2, czyli “domówkę” ze streamingiem, nieoficjalne spotkanie dla VJów, muzyków, artystów nowych mediów.
Jeśli chcesz dołączyć się do jamu AV, proszę napisz na polishvjing@gmail.com.
Jeśli chciałbyś opowiedzieć o swoich projektach, a nie możesz być w Katowicach, będziemy dostępni na SKYPE'ie: polish.vjing (w godzinach, kiedy nikt nie występuje).
Streaming jamu i live actów zaczynamy oficjalnie od godz.21, ale można sprawdzać wcześniej! FACEBOOK: https://www.facebook.com/polishvjIng/app_142371818162

LIVESTREAM: www.livestream.com/polishvjing

 Swój udział potwierdzili: 
VJe:
VJ Van https://www.facebook.com/vjvan.flu
VJ Emiko https://www.facebook.com/emikovj
 JAGO VJ https://www.facebook.com/jagovj
derubare https://www.facebook.com/derubare
VJ pannaula https://www.facebook.com/pages/Vj-pannaula/389989591099809
4L i eeo https://vimeo.com/73297626
Abduct https://www.facebook.com/Abducto
Jo Cucuz (Jo Ta) https://flxer.net/vjjocucuz/performances/emilia-de-negro/
Jacopsen http://www.facebook.com/jacopsenVJ
vj512 \ www.mrmama.tv
VJ Malaga https://www.facebook.com/malagavj
STRBPRDTRS + UFECKI https://www.facebook.com/strbprdtrs
VJ Wii https://www.facebook.com/wiiandarabuk
Patt Ftvision https://vimeo.com/vjinfo
Kendziorus Pospolitus
All Ban
DJe:
5cet (https://www.facebook.com/dj5cet)
Filip Romański (dub lovin criminals)
Luco (dub lovin criminals)
Sibi (INQ. pl/ Orion.rec)
PARTNERZY: 
Nagłośnienie: ADD SOUND: https://www.facebook.com/AddSound
Dokumentacja: EXA STUDIO https://www.facebook.com/pages/EXA-Studio/255574231149989

Nasz specjlany gość, Ania Miczko, opowie o sztuce nowych mediów.

Do zobaczenia!
share PL TEAM!

12 sierpnia 2013

W pętli obrazów i pamięci mediów - VJ-ing, mapping i Google Street View

W "Czasie Kultury", numerze "WIDMA" ukazał się artykuł, w którym piszę m.in. o działaniach VJ Emiko, AntiVJa, Krzyśka Golińskiego i Magdy Major. Polecam!
Nasza pamięć i percepcja odkształcają się pod wpływem różnych mediów i technologii wypełniających nasze codzienne doświadczanie rzeczywistości. Efekty nakładane na dźwięk czy obraz, stają się nie tylko zabiegiem artystycznym czy nową estetyką, która przenika do sztuki i performatywnych praktyk audiowizualnych, ale również przybliżają nas do specyficznych wspomnień użytkowania mediów. Każdy odnajdzie w swojej pamięci podobne przeżycia. Nawigacja po „śladach”, „odbiciach” przypomina sposób poruszania się po mapie czy wspomnieniach. Powtórzenie konstruuje pamięć, ale i pewną przyjemność, stając się często ważnym elementem narracyjnym wielu praktyk nowo mediowych, ale i naszego indywidualnego doświadczenia z technologiami.  VJ-ingu, unikatowy akt audiowizualny, polegają na miksowaniu i poddawaniu obrazów efektom zniekształcenia, specjalnego łączenia i prezentowania w czasie rzeczywistym. Praktyka ta doskonale pokazuje jak działa i czym może być “postprodukcja rzeczywistości”. Mapping dodatkowo włącza do tego zestawu odkształcań, te, które działają z zastaną rzeczywistością: przestrzenią i formą. Projekcje obrazów stają się immersyjnym doświadczeniem i w dużym stopniu wykorzystują nowe sposoby budowania iluzji, gdzie ekranem staje się zastana architektura, ruiny lub inne bryły. Mapping można rozpatrywać jako działanie site specific, które stosuje mapę do nawigacji iluzji. Hybrydyczne formy tworzą doświadczenie codzienności. Google Street View, otwiera nowe doświadczenie kartografii, ale i rzeczywistości czy sztuki. Przestrzeń zdjęć staje się miejscem wirtualnego spaceru po odbiciu świata w jego czasowym zawieszeniu, a także obszarem, gdzie spowstają kolejne “pętle”. Inspiruje to również artystów do “fotografowania” przestrzeni wspomnień, jak możemy nazwać Google Street View. Te nowe formy doświadczenia, jakie niosą kolejne zmiany w mediach, będą współtworzyć sposoby budowania narracji w przyszłości, gdyż stają się częścią naszej “pamięci mediów”.
Our memory and perception are distorted by the influence of the wide variety of media and technology that fill our daily experience of reality. The effects applied to sound and images are not only an artistic treatment or new aesthetic that filters into audio-visual art and performative practices; they also bring us closer to specific memories of media usage. The navigating of “traces” and “reflections” resembles moving across a map or through memories. Repetition construct memory, but it is also provides a certain form of pleasure, and often become an important narrative element of new media practices, as well as of our individual experiences of technology. CZAS KULTURY

15 czerwca 2013

Wystawa "Transnature is here" | Malta Festival 2013

GĘSTWICKI / JASIELSKI / KALISKI / LICHOTA / STRASZAK / ZAPAŁA
Transnature is here

Między 24-29 czerwca w Poznaniu podczas Malta Festival będzie można zobaczyć wystawę Transnature is here. Poniżej o wydarzeniu Agnieszka Jelewska i Michał Krawczak z HAT Center.

Zaczynamy przechadzkę w słoneczny dzień, właśnie kiedy łąka rozkwita, pojawiają się owady i motyle, każde z tych zwierząt zamieszkujących łąkę otoczone jest swoją własną bańką. Bańka ta reprezentuje środowisko każdego organizmu wraz z cechami dostępnymi każdemu podmiotowi. Jak tylko wkroczymy w taką bańkę, dotychczasowe otoczenie podmiotu ulegnie kompletnej rekonfiguracji. Wiele jakości, które posiadała łąka zniknie zupełnie, inne stracą swoje wzajemne koherencje i powstaną nowe połączenia między nimi. W każdej z baniek powstanie nowy świat.
(Jakob von Uexküll, A Foray into the Worlds of Animals and Humans: with A Theory of Meaning)
W latach 30. XX wieku Jakob von Uexküll, pionier między innymi biosemiotyki, zoosemiotyki i bioakustyki, ujął świat jako sieć połączonych ze sobą mikrosfer, które tworzy każdy organizm zamieszkujący planetę. Między tymi sferami-bańkami zachodzi stała dynamiczna komunikacja. Uexküll uważał, że poszczególny organizm w ramach swojego naturalnego środowiska wytwarza indywidualną audiosferę, która wchodzi w określone relacje z innymi, przekształcając za każdym razem całe otoczenie – ta metafora stała się punktem wyjścia dla projektu Transnature Is Here.
Zaproszeni do udziału w projekcie artyści, muzycy, inżynierowie, informatycy należą do pokolenia digital natives, są technologicznymi autochtonami, dla których narzędzia programistyczne i techniczne stanowią podstawowe środki wyrazu. Przez to wiele prac opiera się na projektowaniu mikrobiosfer, w których możliwa jest koegzystencja natury i technologii, biochemiczne czy elektromagnetyczne bodźce generowane przez żywe organizmy przetwarzane są przez cyfrowe algorytmy, tym samym rozumienie życia na poziomie jego struktur molekularnych bliskie jest kreatywnemu programowaniu. Transnatura została pokazana jako stan odpowiadający współczesnej definicji życia, które na różnych poziomach wchodzi w relację z wyspecjalizowaną technologią, która z kolei nie jest już wyłącznie zewnętrznym wobec organizmów zestawem narzędzi, ale coraz częściej jest sprzęgana z nimi, nie tyle stanowi ich przedłużenia, co często ingeruje w samą ich strukturę.
Jakob von Uexküll pisał, że znaki i impulsy przesyłane pomiędzy organizmami można odczytać w języku dużo starszym niż mowa, na prelingwistycznym i prewerbalnym poziomie. Organizmy w środowisku nie tylko orientują się za pomocą sensorycznych doznań, ale także funkcjonalnych tonów – biowibracji, których używają, by wytworzyć określone bodźce niezbędne do przeżycia. W pewnym sensie organizmy są instrumentami tworzącymi indywidualne, nakładające się na siebie audiosfery, z których ludzie są w stanie usłyszeć tylko nieliczne tony.
Pokazane na wystawie prace mieszczą się w ramach tak zwanej cyberekologii. Czasami mają one charakter ironiczny, wprowadzający zamierzony dystans wobec problematyki technologicznych ingerencji w naturę, a czasami poważnie odnoszą się do utopijnej wizji biosemiotycznego communitas. Przez te skrajne podejścia widzowie otrzymują możliwość wynegocjowania własnych definicji nowej rzeczywistości. Transnature Is Here daje szansę zatracenia choćby na chwilę swojej antropocentrycznej pozycji, w ramach interaktywnego bio-technoobiegu. Każda praca z cyklu Transnature Is Here projektuje inny rodzaj afektywnego doświadczenia. Każda z nich wymaga interaktywnego zaangażowania widza, chęci nawiązania kontaktu. Każda z nich także unika jednoznacznych sformułowań, zachowując sferę wrażeniowości, starając się doprowadzić wyłącznie do zderzenia się indywidualnych baniek-mikrosfer każdego z nas z często nieuświadamianymi i nienazwanymi doświadczeniami transnatury. W końcu też każda z nich poszerza ludzką percepcję, modyfikując ją poprzez technologiczny interfejs, pozwalając jej funkcjonować w obiegu z naturą poprzez medialne zapośredniczenie.
więcej informacji / źródło: malta-festival.pl

8 czerwca 2013

Instalacja interaktywna Oda di Neuro


Oda di Neuro to instalacja przenosząca odbiorcę do symbolicznej reprezentacji mikrokosmosu mózgu. Odbiorca wkracza w przestrzeń instalacji z nałożonym na głowę urządzeniem EEG, które mapuje aktywność mózgu pod kątem odbioru bodźców audio-wizualnych. W tej samej chwili doświadcza owych bodźców generowanych przez swój mózg, a reprezentowanych poprzez migające diody oraz sekwencje dźwiękowe, które sterowane są za pomocą EEG.
Można dzięki temu wyobrazić sobie, jak wypalające wspólnie koalicje neuronów tworzą podstawy świadomego doświadczenia, któremu towarzyszy nieustanny puls oscylacji 40Hz. Te same częstotliwości wytwarzane są przez mózg podczas percypowania oda di neuro. W ten sposób poziomy mikro i makro łączą się i przenikają, realizując gnostycką ideę transcendencji.
Zamieszczony poniżej fragment nie oddaje sensu instalacji, ponieważ nie bierzemy w niej udziału fizycznie, dlatego warto obserwować, gdzie projekt jest aktualnie wystawiany.

Instalację można oglądać jeszcze do 16 czerwca na wystawie "Pierścienie Saturna" w ramach WRO MEDIA ART BIENNALE

Joanna Malinowska — Master of Philosophy (Adam Mickiewicz University in Poznań, 2004—10) and Art (University of Arts in Poznań, 2007—12). She is currently a doctoral student at the Institute of Philosophy at the Adam Mickiewicz University in Poznań. Her main area of research involves epistemology, cognitive science, philosophy of mind and science. In years 2010—11, she was curator and manager of Abnormals Gallery. She has also co—organized numerous concerts and festivals under the label of MASCHINENgeSCHREI, and music events Dark Hours.
Patryk Lichota — musician, composer, improviser, radio producer, co—organizer of the FRIV festival, member of HAT Center, a research center of the Adam Mickiewicz University in Poznań and a doctoral student at the Interactive Media Department there.
He plays the saxophone, theremin, zither, bass guitar and a laptop. He is the author of radio plays, performances (Strange Loop, Starving Mirrirs, Lightskin), composes music for theatre productions. He is the founder and leader of the audio—visual collective KakofoNIKT and member of groups like Resort, Ocean`s expedition submersible and Stupor. He played and / or recorded with Blanka Dembosz, Clayton Thomas, Piotr Mełech, Konrad Chyl, Jeff Gburek, Jakub Paczkowski, Alfredo Costa Monteiro, Ilya Belorukow.



16 maja 2013

Rosa Menkman "Glitch Studies Manifesto"

Po dłuższej przerwie od mojej ostatniej aktywności na tym blogu, zapraszam do zapoznania się z "Glitch Studies Manifesto" - Manifestem Studiów nad Glitchem, wypracowanym przez Rosę Menkman. Manifest dostępny jest na świeżym Blogu:
Rosa Menkman (Amsterdam, Holandia) koncentruje się na wizualnych artefaktach powstałych w wyniku usterek w mediach cyfrowych, w zarówno w teorii jak i w praktyce. Obrazy jej autorstwa są wynikiem usterek, wypadków i sprzężeń zwrotnych.




5 maja 2013

ViviMotion 2013 | Zapowiedź w Londynie

Poznański projekt ViviMotion (kontynuacja Festiwalu Vivisesja) rusza za granicę i będzie miał swoją zapowiedź 18 maja w Londynie w klubie Bedroom Bar. Zagrają live Piotr Bejnar, Daniel Drumz oraz Teielte. O stronę wizualną wydarzenia zadba ekipa z .wju Poniżej próbka możliwości każdego z artystów.



PREVIEW OF POLISH DJ'S & VJ'S | LIVE: PIOTR BEJNAR + DANIEL DRUMZ + TEIELTE | VISUAL INSTALLATION from .WJU
Zaprasza Fundacja Ad Arte i Polish Cultural Institute London




30 kwietnia 2013

David Lettelier / Kangding Ray

David Lettelier, czyli Kangding Ray to artysta urodzony we Francji, muzyk, grafik oraz architekt, który współpracuje na stałe z pionierami z Raster Noton.




Jego ostatni projekt Caten to kinetyczno-dźwiękowa instalacja dla kaplicy Saint Sauveur w Caen. Caten to lewitująca rzeźba z ewoluującą kompozycją dźwiękową. 300 cienkich drutów zawieszonych na dwóch linach, podłączonych do wolnoobtotwoego ramienia, tworzy powierzchnię, która współpracuje z architekturą. Symboliczny efekt lustra, krzywe, wytworzone są przez siły grawitacji, odzwierciedlając tym samym kształt łuków kościoła. Caten przeciwstawia efemeryczne wiecznemu, wytwarzaj napięcie między lekkością wykorzystującą naturalne światło a tysiącletnią ciężkością bryły budynku.




Więcej multimedialnych instalacji na www.davidletellier.net

11 kwietnia 2013

Druga edycja Share Poznań

Tym razem SHARE POZNAŃ chwilowo staje się częścią  festiwalu polskich filmów krótkometrażowych Short Waves 2013! 27 kwietnia spotkamy się w Przylądku Arkadia +1 zlokalizowanym przy ul. Ratajczaka 44.




Zapraszamy do odbioru, ale też do aktywnego udziału. Przynieś własne urządzenia (komputer, rzutnik, kable itd.), by zbudować system do wspólnej pracy. Adresatami projektu są muzycy i VJ-e szukający możliwości tworzenia „na żywo” we wspólnej przestrzeni. Przedsięwzięcie jest całkowicie darmowe. SHARE to przede wszystkim dobra zabawa - wspólnie kreujemy energię twórczą zatopioną w sferze audio-wideo.


Zgłoszenia do udziału w audiowizualnym jamie jak zawsze przyjmujemy pod adresem share.poznan@gmail.com z określeniem zakresu działania (wideo, dźwięk napisz również jaki sprzęt przyniesiesz). Zapewniamy rzutniki, mixery audio i wideo oraz różnego kabelki. O godz. 21.oo ruszamy z transmisją. Oglądaj nas na: ustream.tv/channel/sharepoznan

pomysł/kurator: Dawid Lesiak
organizator: Fundacja Ad Arte współorganizator: Laruss
partnerzy: Arkadia, Hotel Gaja, Kuchnia dla Dragona
Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Miasto Poznań



13 lutego 2013

XX RECOLLECTED | Marek Straszak

Zapraszam do obejrzenia krótkiej dokumentacji projektu XX RECOLLECTED autorstwa Marka Straszaka. Jest to praca dyplomowa, którą Marek zrealizował na zakończenie studiów na Universität der Künste w Berlinie. Do zbudowania instalacji wykorzystał między innymi platformę Arduino, ilustracje na drewnie oraz wideo-mapping.




Spektrum jego działań obejmuje głównie wizualne sztuki multimedialne: animacje, instalacje interaktywne oraz wizualizacje. Artysta ukończył również studia na Wrocławskiej ASP (Fotografia i Multimedia) i FH Krefeld (Grafik Design), UdK Berlin (Media Eksperymentalne) oraz stypendium na Collage of Art w Sydney (Australia). W przeciągu ostatnich 5 lat wziął udział w ponad 40 warsztatach i kursach z zakresu sztuki operatorskiej, animacji (różnorodne techniki), programowania oraz instalacji interaktywnej w Polsce, Niemczech i Australii.

Swoje prace prezentował m.in. na KAN Wrocław 2008, w Kazimierzu n. Wisłą, w CSW Zamek Ujazdowski Warszawa/”Miasto krótkich filmów”. Laureat konkursów: Art And Buisness – “Obraz roku 2006”, TVP2 Dolina Kreatywna, Vj Contest 2007 Bochum (DE), ArtByChance – world selection 2010, 1st prize Animation emerging award BubleGumFestival New York 2010, Grand Prix dla Animaterii (kolektyw audiowizualny) w Showreel Competition na Poznan Vivisesja Festival 2011. Obecnie jest rezydentem artystycznym w CK ZAMEK, razem z Tomkiem Gęstwickim i Pawłem Czarkowskim koordynuje produkcję Filmu Interaktywnego.

Jest członkiem Fundacji Movlab, kolektywu Audiowizualnego Animateria, udziela sie twórczo przy Kluboksiegarni Głośna w Poznaniu. Podczas kilkuletniej dzialalności wspólpracował min. z AlterAlt, Aduma Interaktiv, Fundacja Ad Arte, CK Zamek Poznań, Human Art Technology Center.

4 lutego 2013

nowy cykl o audiowizualnych projektach | lowertone


Na polskiej mapie zjawisk A/V pojawia się coraz więcej bardzo ciekawych mikro-zakłóceń, dlatego od dziś na Share Warsaw będziemy publikować informacje o tych najbardziej frapujących, wyszukanych i wartych sprawdzenia projektach. Cykl ten chciałbym zapoczątkować krótkim zaprezentowaniem projektu lowertone.

W ubiegłym roku Wojciech Morawski oraz Szymon Kaliski powołali lowertone - mikrokolektyw, poprzez który dzielą się wiedzą i oprogramowaniem związanym z kreowaniem nietypowych rozwiązań audiowizualnych. Ich działania mają przenosić ideę "ambientu" (jako otoczenia) ze środowiska muzycznego do interaktywnej sfery jednocześnie dostosowując się do miejsc, w których są wykorzystywane.

Ich pierwszym projektem jest h.elpers  - obiekty przeznaczone na platformę Max / MSP, które są stale rozbudowywane i można je za darmo pobrać ze strony. Ostatnio pojawiła się również aplikacja Freeq! dzięki której można wycinać i manipulować pojedynczymi częstotliwościami w celu dowolnego przekształcania dźwięku. Wojtek i Szymon prowadzą również warsztaty z zakresu tworzenia audiowizualnych rozwiązań za pomocą aplikacji A/V. Wizualizacje zrealizowane przy pomocy lowertone można było zobaczyć podczas festiwalu Cyklotronika 2011 w Poznaniu.




Więcej informacji znajdziecie pod adresem: lowertone.net

O audiowizualności w ogóle


Czas wrócić nieco do literatury z obszaru mediów elektronicznych. Polecam książkę Audiowizualność i mimetyki przestrzeni Kariny Banaszkiewicz.
Media produkujące obrazy ewoluowały i nadal się zmieniają. Narzędzia wspomagające zmysły człowieka zyskują nowe możliwości. Powstały maszyny do widzenia, zdolne utrwalać doświadczenie wedle swych matryc czasu i przestrzeni. Niektóre z nich przejmują nawet obowiązek patrzenia, uprzednio ciążący na użytkowniku. Dzięki optyce cyfrowo-falowej patrzenie nie jest już konieczne, by widzieć. Powstały maszyny poznania, które są władne wytwarzać i widzenie, i obrazy, w tym obiekty trójwymiarowe, pachnące, mobilne. Systemy kina i telewizji 3-4-5 D mogą już symulować zdarzenia osadzone w czasoprzestrzeni lub tworzyć światy wirtualne (Second Life, czat, bankowość elektroniczną, wikinomie). Euro-atlantyckie społeczności informacyjne (sieciowe i medialne) przenoszą swoje aktywności do środowisk alternatywnych. Jednak procesy globalizacyjne nie tyle kreują alternatywny świat wszystkich ludzi, ile wywołują wojny o przestrzeń (realną i multimedialną) oraz zasady jej dystrybucji. Kto bowiem – człowiek czy maszyny – tworzy rzeczywistość, do kogo należy przestrzeń, kto jest multimedialny i kto kogo naśladuje, a wreszcie kto włada mediami i kto ma do nich dostęp? [opis wydawcy]

Karina Banaszkiewicz, Audiowizualność i mimetyki przestrzeni
Oficyna Naukowa, 2011